Ибуфен - инструкции за употреба

Регистрационен номер P No 011428/01 от 05.03.2004г

Търговско наименование IBUFEN

Международно непатентно наименование (INN) Ибупрофен

Химично наименование: 2- (пара-изобутилфенил) -пропионова киселина

Лекарствена форма: Перорална суспензия 100 mg / 5 ml.

Състав:

5 ml суспензия съдържа
Активно вещество: ибупрофен 100 mg
Помощни вещества: Кремофор RH-40, натриева сол на карбоксилирана метилцелулоза, магнезиев алуминиев силикат (veegum), захароза, глицерин, пропиленгликодий, метилхидроксибензоат, пропилхидроксибензоат, монохидратна лимонена киселина, натриев хидрогенфосфатна сол, оранжев натрий кросповидон, пречистена вода.

Описание

Суспензия на оранжев цвят с оранжев аромат и сладък вкус с лесно доловим изгарящ послевкус. Може да се отдели на течен слой и утайка, които след смесване образуват хомогенна суспензия.

Фармакотерапевтична група:

Нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС)

ATX код: МО1АЕ01

фармакологичен ефект

Фармакодинамика
Ибуфен има антипиретично, аналгетично, противовъзпалително действие. Антипиретичният ефект се състои в блокиране на циклооксигеназа 1 и 2 в каскадата на арахидоновата киселина на централната нервна система, което води до намаляване на синтеза на простагландини, намаляване на тяхната концентрация в цереброспиналната течност и до намаляване на възбуждането на центъра за терморегулация, в резултат на което телесната температура се нормализира.
Ефектът от понижаването на температурата с треска започва след 30 минути. след поглъщане, максималният му ефект се появява след 3 часа.
Водещият аналгетичен механизъм е намаляването на производството на простагландини (PG) от класове E, F и I, биогенни амини, което води до предотвратяване на развитието на хипералгезия на ниво промени в чувствителността на ноцицепторите. Обезболяващият ефект е най-силно изразен при възпалителна болка..
Противовъзпалителният ефект се дължи на инхибирането на активността на циклооксигеназата (COX). В резултат на това синтезът на простагландини във възпалителни огнища намалява. Това води до намаляване на секрецията на възпалителни медиатори и намаляване на активността на ексудативната и пролиферативната фази на възпалителния процес..
Както всички нестероидни противовъзпалителни лекарства, ибупрофен проявява антитромбоцитна активност.
Антипиретичният и аналгетичен ефект се проявява по-рано и в по-малки дози от противовъзпалителния ефект, който се проявява на 5-7 ден от лечението.

Фармакокинетика
След перорално приложение повече от 80% от ибупрофен се абсорбира от храносмилателния тракт, максималната плазмена концентрация се достига след 1 час. 90% от лекарството се свързва с протеините в кръвната плазма (главно албумин). Ибуфен бавно прониква в ставните кухини.
Периодът на достигане на максимална концентрация в кръвната плазма (TCmax) при прием на гладно е 45 минути, при прием след хранене - 1,5-2,5 часа; в синовиалната течност - 2-3 часа, където се създават по-високи концентрации, отколкото в кръвната плазма. Лекарството не се натрупва в тялото.
Ибуфен има двуфазна кинетика на елиминиране с полуживот (T1 / 2) от 2-2,5 часа.
Ибупрофенът се метаболизира главно в черния дроб. Подлага се на предсистемен и постсистемен метаболизъм. След абсорбция, около 60% от фармакологично неактивната R-форма на ибупрофен бавно се трансформира в активна S-форма.
60-90% от лекарството се екскретира през бъбреците под формата на метаболити и продукти от тяхната комбинация с глюкуронова киселина, в по-малка степен с жлъчка и не повече от 1% се екскретира непроменен. След прием на единична доза, лекарството се елиминира напълно в рамките на 24 часа..

Показания за употреба

Ибуфен - суспензия, използвана при деца от 1 година до 12 години. Предписва се за намаляване на температурата и облекчаване на болката, като антипиретично средство за:

  • настинки
  • остри респираторни вирусни инфекции, грип
  • възпалено гърло (фарингит)
  • детски инфекции, придружени от повишаване на телесната температура
  • реакции след ваксинация;

Като упойка за:

  • зъбобол, болезнено проникване на зъбите
  • главоболие, мигрена, невралгия, болка в мускулите, ставите, с наранявания и изгаряния.

Индивидуална свръхчувствителност към ибупрофен или други нестероидни противовъзпалителни лекарства (включително ацетилсалицилова киселина), както и към спомагателни компоненти на лекарството.
Пептична язва на стомаха или дванадесетопръстника.
Тежка недостатъчност на черния дроб, бъбреците, сърдечно-съдовата система, артериалната хипертония.
Хемофилия, хипокоагулация, хеморагична диатеза, дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа.
Бронхоспастични реакции след използване на ацетилсалицилова киселина или други нестероидни противовъзпалителни лекарства (така наречената "аспиринова астма").
Оток на Квинке. Полипи на носа. Загуба на слуха.
Детска възраст до 6-ия месец от живота (телесно тегло под 7 кг).

Начин на приложение и дозировка

Ибуфен се приема през устата, след хранене.
5 ml суспензия съдържа 100 mg ибупрофен.
Разклатете преди употреба, докато се получи хомогенна суспензия..
Дозата се определя в зависимост от възрастта и телесното тегло на детето..
Средната единична доза е 5-10 mg / kg от телесното тегло на детето 3-4 пъти на ден.

Възраст (телесно тегло)Еднократна дозаМножество рецепцииМаксимална дневна доза
6-12 месеца (7-9 кг)2,5 ml (50 mg)3 пъти7,5 ml (150 mg)
На 1-3 години (10-15 кг)2,5 ml (50 mg)3-4 пъти7,5-10 ml (150-200 mg)
3-6 години (16-20 кг)5 ml (100 mg)3 пъти15 ml (300 mg)
6-9 години (21-30 кг)5 ml (100 mg)4 пъти20 ml (400 mg)
9-12 години (31-41 кг)10 ml (200 mg)3 пъти30 ml (600 mg)
Над 12 години (над 41 кг)10 ml (200 mg)4 пъти40 ml (800 mg)
Дозата може да се повтаря на всеки 6-8 часа.
Не превишавайте максималната дневна доза.

Антипиретичният ефект на Ибуфен се развива в рамките на 30 минути след приложението и продължава 6-8 часа. При липса на антипиретичен ефект в рамките на 2 дни и аналгетичен ефект в рамките на 3 дни, трябва да се консултирате с лекар. За деца от 6 месеца до 1 година лекарството се предписва по препоръка на лекар..

От страна на храносмилателната система - гадене, повръщане, намален апетит, киселини, коремна болка, диария, запек, метеоризъм, нарушена чернодробна функция, пептични язви, кръвоизливи от стомашно-чревния тракт.
Алергични реакции - сърбеж, обрив, бронхоспастичен синдром, алергичен ринит, оток на Квинке, синдром на Стивън-Джонсън, синдром на Лайъл.
От страна на централната нервна система - главоболие, замаяност, нарушение на съня, безпокойство, сънливост, депресия, възбуда, зрително увреждане (обратима токсична амблиопия, замъглено зрение или двойно виждане).
От пикочната система - остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит, нефротичен синдром (оток), полиурия, цистит.
От страна на хематопоезата - анемия, тромбоцитопения, агранулоцитоза, левкопения.
От страна на сърдечно-съдовата система: сърдечна недостатъчност, тахикардия, повишено кръвно налягане.
Тъй като Ibufen съдържа захар, той трябва да се използва с повишено внимание при пациенти с диабет..
Ако се появи някоя от изброените нежелани реакции, трябва да спрете приема на лекарството и да се консултирате с Вашия лекар..

Предозиране

Симптоми на предозиране на ибупрофен при деца: коремна болка, гадене, повръщане, летаргия, главоболие, шум в ушите, депресия, сънливост, метаболитна ацидоза, кома, хеморагичен диатеза, понижаване на кръвното налягане, конвулсии, апнея, остра бъбречна недостатъчност, чернодробна дисфункция, тахикардия, брадикардия, предсърдно мъждене. Децата под 5 години са особено предразположени към сънна апнея, кома и гърчове. Сериозните последици, свързани с токсичния ефект на лекарството, обикновено се появяват след прием на доза над 400 mg / kg телесно тегло (т.е. 80 препоръчителни единични дози).
Ако подозирате предозиране, трябва незабавно да се консултирате с лекар..
Лечение на предозиране: стомашна промивка, активен въглен, алкална напитка, симптоматична терапия (корекция на CBS, кръвно налягане).

Взаимодействие с други лекарствени продукти

Ибупрофен не трябва да се използва едновременно с други нестероидни противовъзпалителни лекарства (например, ацетилсалициловата киселина намалява противовъзпалителния ефект на ибупрофен и засилва страничните ефекти). Едновременното приложение на ибупрофен и диуретици трябва, ако е възможно, да се избягва, с оглед, от една страна, отслабване на диуретичния ефект и, от друга, риска от развитие на бъбречна недостатъчност. Ибупрофен отслабва ефекта на антихипертензивните лекарства (инхибитори на ангиотензин конвертазата, β-адренергични лекарства, тиазиди). Инхибира хипотензивния ефект на АСЕ инхибиторите, като същевременно намалява тяхната екскреция през бъбреците. Ибупрофен усилва ефекта на пероралните хипогликемични средства (особено производни на сулфонилурея) и инсулин. Индукторите на микрозомално окисление фенитоин, етанол, барбитурати, зиксорин, рифампицин, фенилбутазон, трициклични (антидепресанти) увеличават производството на хидроксилирани активни метаболити, увеличавайки риска от тежки хепатотоксични реакции. Инхибитори на микрозомалното окисление - намаляват риска от хепатотоксични ефекти. Засилва ефекта на индиректните антикоагуланти, антитромбоцитни агенти, фибринолитици (повишава риска от хеморагични усложнения). Повишава концентрацията на дигоксин в кръвта. Подобрява токсичния ефект на метотрексат и литиеви препарати. Кофеинът засилва аналгетичния ефект.

специални инструкции

При продължителна употреба нестероидните противовъзпалителни лекарства могат да причинят увреждане на лигавицата на стомаха, пептични язви и кървене от храносмилателния тракт..
Приемайте с повишено внимание при - чернодробна цироза с портална хипертония; чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, сърдечна недостатъчност, нефротичен синдром, хипербилирубинемия, язва на стомаха и дванадесетопръстника (в анамнеза), гастрит, ентерит, колит, кръвни заболявания с неизвестна етиология (левкопения и анемия), бременност (II-III триместър), по време на кърмене. При пациенти с бронхиална астма или други заболявания с бронхоспазъм, ибупрофен може да увеличи риска от бронхоспазъм. Употребата на лекарството при тези пациенти е допустима само ако се полагат големи грижи и в случай на затруднено дишане трябва незабавно да се консултирате с лекар.
По време на продължително лечение с НСПВС е необходимо да се проследява периферната кръвна картина и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците. Когато се появят симптоми на гастропатия, се показва внимателно наблюдение, включително езофагогастродуоденоскопия, кръвен тест с определяне на Hb, хематокрит, фекален окултен кръвен тест.

Формуляр за освобождаване

Суспензия от 100 g в стъклени оранжеви бутилки. Всяка бутилка се поставя заедно с инструкции за употреба и мерителна лъжичка в отделни картонени кутии.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температури от 15 ° C до 25 ° C, недостъпни за деца.

Срок на годност

3 години
Не използвайте след срока на годност, отпечатан върху опаковката.

Условия за отпускане от аптеките

Производител
MEDANA PHARMA Акционерно дружество, Полша
98-200 Sieradz, ул. V. Loketka 10, ПОЛША

Представителство в Русия:
LLC "Полски лекарства"
15477 Москва, ул. Кантемировская, 58, офис 737

"Ибуфен": инструкции за употреба на сироп и таблетки за деца от 3 месеца

Децата се разболяват по-често от възрастните, така че родителите трябва да знаят имената на основните лекарства, техния ефект, показания и методи на употреба. Ибуфенът е едно от най-популярните лекарства, предписвани от педиатрите като болкоуспокояващи и антипиретици. Нека се опитаме да разберем заедно с основните проблеми, с които трябва да се сблъскаме, когато приемаме лекарството.

Състав, форми на освобождаване и действие на лекарството

Основната активна съставка в Ибуфен е ибупрофен. 100 mg от този компонент се съдържа в 5 ml суспензия. Останалите компоненти се използват като спомагателни.

Ибуфенът се предлага в следните форми:

  • Junior - блистери с желатинови капсули. Една опаковка съдържа 10 или 20 броя. Концентрация на ибупрофен - 0,2 g.
  • Ултра-укрепена формула на ибуфен. Предлага се в желатинови капсули. В опаковката има 1-2 блистера по 10 таблетки.
  • Суспензия - детски сироп с доза 0,1 g на 5 ml от лекарството.
  • Форте - суспензия с повишена концентрация на активната съставка - 0,2 g на 5 ml сироп.

Показания за употреба

Основният компонент, ибупрофен, има широк спектър на действие. Ибуфенът често се използва като антипиретик, но лекарите го предписват и при следните състояния:

  • настинки и ТОРС;
  • грип;
  • възпалено гърло (тонзилит, ларингит, фарингит);
  • инфекциозни заболявания при деца, придружени от треска;
  • реакции след ваксинация.
Ибуфенът се използва най-често при грип и остри респираторни инфекции, като антипиретично средство

В допълнение към горното, Ибуфен се използва за облекчаване на болката при изгаряния, зъбобол, за облекчаване на дискомфорта при мигрена и др. При различни възпалителни реакции в организма Ибуфен се предписва в комбинация с други лекарства.

Противопоказания за употребата на Ибуфен

Както всяко лекарство, Ибуфен има противопоказания. Не трябва да се използва, когато:

  • индивидуална непоносимост към който и да е компонент на лекарството и появата на алергии;
  • стомашна язва и обостряне на заболявания на дванадесетопръстника;
  • бъбречна недостатъчност;
  • кръвни заболявания (например хемофилия);
  • през последните месеци на бременността.

Начин на приложение и дозировка за деца

Според инструкциите Ибуфен се приема през устата след хранене. Дозировката се определя от теглото и възрастта на детето. Лекарството трябва да се приема не повече от 4 пъти на ден в доза 5-10 милиграма на 1 kg телесно тегло. Дневната доза не трябва да надвишава 30 милиграма на 1 кг телесно тегло на детето. Приемът трябва да се извършва на интервали от 6-8 часа.

Детско окачване

Преди употреба флаконът със суспензията трябва да се разклати. За точно дозиране в комплекта е включена спринцовка. Начин на приложение и дозировка за деца е показан в таблицата по-долу.

Тегло на детето в кгВъзраст на дететоЕдинична доза в mlЧестота на приложение на ден
5-7,53-6 месеца2.53
7.6-96-12 месеца2.53-4
9-151-3 годинипет3
15-20На 3-6 години7.53
20-29На 6-9 годинидесет3
29-40На 10-12 години153

За кърмачета от 3 до 6 месеца, с реакция към ваксинация, педиатрите предписват 2,5 милилитра сироп с възможно повторение след 6-7 часа. Ако температурата продължава 3 дни, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар.

Джуниър и ултра капсули

Ултра капсули с ибупрофен се предписват на деца над 12 години и с тегло над 40 кг, както и на възрастни. Единична доза се съдържа в две желатинови капсули. Ако е необходимо, приемайте още 1 или 2 капсули на интервали от 5-6 часа. Минималният интервал между приема на капсули трябва да бъде най-малко 4 часа.

Ибуфен трябва да се приема с обилно количество вода и да не се дъвче. За облекчаване на болки в ставите се прилага ad hoc, но не повече от 2 пъти на ден.

Junior капсули се използват при лечението на деца на възраст 6-9 години. Еднократна доза от лекарството не трябва да надвишава една таблетка. Интервалът между дозите трябва да бъде 8 часа. Максимална дневна доза - 3 капсули.

Деца на възраст 10-12 години, ако е необходимо, могат да намалят интервала от време до 6 часа и да приемат 4 капсули на ден. Възрастни и деца над 12 години трябва да приемат 1-2 таблетки на интервали от 4 часа. Ако симптомите продължават в продължение на три дни, консултирайте се с вашия медицински специалист.

Странични ефекти и симптоми на предозиране

В повечето случаи Ибуфен се понася добре от пациентите, но в редки случаи са възможни реакции от страна на стомашно-чревния тракт. Изключително рядко се появяват алергии под формата на кожни обриви, копривна треска и сърбеж. От страна на дихателната система се появяват бронхоспазъм и обостряния на астмата.

В случай на предозиране незабавно се консултирайте с лекар. Симптомите на приема на лекарството над препоръчителната доза включват:

  • повишени странични реакции;
  • разстроен стомашно-чревен тракт (коремна болка, повръщане);
  • брадикардия;
  • увреждане на слуха;
  • бъбречна недостатъчност.
В редки случаи, когато се приема Ибуфен, са възможни стомашно-чревни нарушения

Не са разработени антидоти. В случай на предозиране се препоръчва стомашна промивка, пиене на много течности, лечение на симптоми и поддържаща терапия.

Еквивалентни средства

Съвременният фармацевтичен пазар е готов да предложи за употреба огромен брой лекарства, които могат да се справят с треска и болка. По принцип активната съставка остава непроменена и средствата се различават по дозировката, помощните вещества и цената. Не избирайте сами лекарства за детето си. Аналозите на Ибуфен включват: Нурофен, Ибупром, Адвил и други.

Нурофен е най-често срещаният аналог на Ибуфен. Той принадлежи към по-мощните агенти и се препоръчва за употреба само в тежки случаи. Действието на Ибуфен, поради ниската концентрация на активното вещество, има по-лек ефект върху организма. Поради по-малко странични ефекти, използването му е най-безопасно при настинки и ТОРС. В педиатричната практика лекарите са по-склонни да предписват Ибуфен, отколкото Нурофен.

Ибуфен

Активно вещество:

Съдържание

  • Състав и форма на освобождаване
  • фармакологичен ефект
  • Фармакокинетика
  • Показания за ибуфен
  • Противопоказания
  • Странични ефекти
  • Взаимодействие
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предозиране
  • Предпазни мерки
  • специални инструкции
  • Условия за съхранение на лекарството Ибуфен
  • Срок на годност на лекарството Ибуфен
  • Отзиви

Фармакологична група

  • НСПВС - производни на пропионова киселина

Нозологична класификация (ICD-10)

  • G43 Мигрена
  • J02.9 Остър фарингит, неуточнен
  • J06 Остри инфекции на горните дихателни пътища на множество и неуточнени места
  • J11 Грип, вирусът не е идентифициран
  • K00.7 Синдром на никнене на зъби
  • K08.8.0 * Зъбобол
  • M25.5 Болки в ставите
  • M79.1 Миалгия
  • M79.2 Невралгия и неврит, неуточнени
  • R50 Треска с неизвестен произход
  • R51 Главоболие
  • T14.3 Дислокация, изкълчване и нараняване на капсулно-лигаментния апарат на ставата на неуточнена област на тялото
  • T14.9 Травма, неуточнена
  • T88.1 Други усложнения, свързани с имунизацията, некласифицирани другаде

Състав и форма на освобождаване

Суспензия за перорално приложение5 мл
ибупрофен100 mg

в оранжеви стъклени бутилки от 100 g; в кутията 1 бутилка (мярка с кантар е прикрепена към опаковката).

Описание на лекарствената форма

Суспензия на оранжев цвят с оранжев аромат и сладък вкус, с лесно доловим изгарящ послевкус. Може да се отдели на течен слой и утайка, които след смесване образуват хомогенна суспензия.

фармакологичен ефект

Антипиретично, аналгетично, противовъзпалително. Блокира циклооксигеназата на арахидоновата киселина и намалява синтеза на PG. Антипиретичният ефект се дължи на намаляване на концентрацията на PG в цереброспиналната течност, намаляване на възбуждането на терморегулаторния център, което води до нормализиране на телесната температура. Аналгетичният ефект е свързан с намаляване на производството на парникови газове от класове E, F, I, биогенни амини, промяна в чувствителността на ноцицепторите и предотвратяване развитието на хипералгезия. Аналгетичният ефект е най-силно изразен при възпалителна болка. Противовъзпалителният ефект се дължи на намаляване на секрецията на възпалителни медиатори и намаляване на активността на ексудативната и пролиферативната фази на възпалителния процес. Антипиретичният и аналгетичен ефект се проявява по-рано и при по-ниски дози от противовъзпалителния ефект, който се проявява на 5-7 ден от лечението.

Фармакокинетика

След перорално приложение повече от 80% се абсорбира от стомашно-чревния тракт. ° Смакс в кръвната плазма се постига, когато се приема на гладно - след 45 минути, когато се приема след хранене след 1,5-2,5 часа. Свързване с протеини - 90%. Бавно прониква в ставната кухина, но в синовиалната течност създава по-високи концентрации, отколкото в кръвната плазма (Смакс в синовиалната течност се постига за 2-3 часа). Метаболизира се главно в черния дроб. Подлага се на пред- и след-системен метаболизъм. След абсорбция, около 60% от фармакологично неактивната R-форма бавно се трансформира в активната S-форма. Екскретира се през бъбреците (60-90% под формата на метаболити и продукти от комбинацията им с глюкуронова киселина, в по-малка степен - с жлъчка, непроменена - не повече от 1%). Има двуфазна кинетика на елиминиране с Т1/2 2–2,5 часа, след приложение в еднократна доза, той се елиминира напълно в рамките на 24 часа.Антипиретичният ефект на Ибуфен се развива за 30 минути и продължава 6–8 часа.

Показания за ибуфен

Като антипиретично средство: при настинки, остри респираторни вирусни инфекции, грип, възпалено гърло (фарингит), детски инфекции, придружени с повишена температура, реакции след ваксинация.

Като болкоуспокояващо средство: при зъбобол, болезнени зъби, главоболие, мигрена, невралгия, болка в мускулите, ставите, наранявания и изгаряния.

Противопоказания

Свръхчувствителност (включително към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС), язва на стомаха и дванадесетопръстника, тежка чернодробна, бъбречна, сърдечно-съдова недостатъчност, артериална хипертония, хемофилия, хипокоагулация, хеморагична диатеза, глюкозо-6-фосфатна дехидратация, бронхоспастични реакции след употреба на ацетилсалицилова киселина или други НСПВС ("аспиринова астма"), оток на Квинке, назални полипи, загуба на слуха, кърмаческа възраст (до 6 месеца, с телесно тегло под 7 кг).

Странични ефекти

От страна на централната нервна система: главоболие, замаяност, нарушение на съня, тревожност, сънливост, депресия, възбуда, зрително увреждане (обратима токсична амблиопия, замъглено зрение или двойно виждане).

От страна на хемопоетичните органи: сърдечна недостатъчност, тахикардия, повишено кръвно налягане; анемия, тромбоцитопения, агранулоцитоза, левкопения.

От страна на храносмилателния тракт: гадене, повръщане, намален апетит, киселини, коремна болка, диария, запек, метеоризъм, чернодробна дисфункция, пептични язви, стомашно кървене.

От пикочната система: остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит, нефротичен синдром (оток), полиурия, цистит.

Алергични реакции: сърбеж, обрив, бронхоспастичен синдром, алергичен ринит, оток на Квинке, синдром на Стивън-Джонсън, синдром на Лайъл.

Взаимодействие

Не трябва да се комбинира с други НСПВС (ацетилсалициловата киселина намалява противовъзпалителните ефекти и увеличава страничните ефекти). Когато се приема едновременно с диуретици, диуретичният ефект се намалява и рискът от развитие на бъбречна недостатъчност се увеличава. Отслабва ефекта на антихипертензивните лекарства, вкл. АСЕ инхибитори (едновременно намалява екскрецията им през бъбреците), бета-адренергични лекарства, тиазиди. Засилва ефекта на пероралните хипогликемични средства (особено производни на сулфонилурейната киселина) и инсулина, индиректните антикоагуланти, антитромбоцитните средства, фибринолитиците (рискът от хеморагични усложнения се увеличава), токсичният ефект на метотрексат и литиеви препарати, повишава концентрацията на дигоксин в кръвта.

Индукторите на микрозомално окисление (фенитоин, етанол, барбитурати, зиксорин, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличават риска от развитие на тежки хепатотоксични усложнения (увеличават производството на хидроксилирани активни метаболити) и намаляват микрозомалните инхибитори на окисляването. Кофеинът подобрява облекчаването на болката.

Начин на приложение и дозировка

Вътре, след ядене. Средната единична доза е 5-10 mg / kg телесно тегло 3-4 пъти на ден. Деца на възраст 6 месеца - 1 година (7-9 кг) - 2,5 ml (50 mg) 3 пъти на ден, максималната дневна доза е 7,5 ml (150 mg). 1-3 години (10-15 кг) - 2,5 ml (50 mg) 3-4 пъти на ден, максималната дневна доза е 7,5-10 ml (150-200 mg). 3–6 години (16–20 kg) - 5 ml (100 mg) 3 пъти на ден, максималната дневна доза е 15 ml (300 mg). 6-9 години (21-30 кг) - 5 ml (100 mg) 4 пъти на ден, максималната дневна доза е 20 ml (400 mg). На възраст 9–12 години (31–41 kg) - 10 ml (200 mg) 3 пъти на ден, максималната дневна доза е 30 ml (600 mg). Над 12 години (над 41 kg) - 10 ml (200 mg) 4 пъти на ден, максималната дневна доза е 40 ml (800 mg). Дозата може да се повтаря на всеки 6-8 часа.Не превишавайте максималната дневна доза. За деца от 6 месеца до 1 година лекарството се предписва по препоръка на лекар.

Предозиране

Симптоми: коремна болка, гадене, повръщане, летаргия, главоболие, шум в ушите, депресия, сънливост, метаболитна ацидоза, хеморагична диатеза, понижено кръвно налягане, остра бъбречна недостатъчност, нарушена чернодробна функция, тахикардия, брадикардия, предсърдно мъждене; припадъци, апнея и кома (особено типично за деца под 5-годишна възраст).

Лечение: стомашна промивка, назначаване на активен въглен, алкални напитки, симптоматична терапия (корекция на киселинно-базовия баланс, кръвното налягане).

Предпазни мерки

Трябва да се приема с повишено внимание при чернодробна цироза с портална хипертония, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, сърдечна недостатъчност, нефротичен синдром, хипербилирубинемия, язва на стомаха и дванадесетопръстника (анамнеза), гастрит, ентерит, колит, кръвни заболявания (левкопения, анемия), бременност (II-III триместър), по време на кърмене. При пациенти с бронхиална астма или други заболявания, възникващи при бронхоспазъм, рискът от развитие на бронхоспазъм може да бъде увеличен.

По време на продължително лечение е необходимо да се контролира картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците. Когато се появят симптоми на гастропатия, се показва внимателно проследяване (езофагогастродуоденоскопия, кръвен тест с определяне на хемоглобин, хематокрит, фекален окултен кръвен тест).

При липса на антипиретичен ефект в рамките на 2 дни и аналгетичен ефект в рамките на 3 дни, трябва да се консултирате с лекар. В случай на странични ефекти е необходимо да спрете приема на лекарството и да се консултирате с лекар.

специални инструкции

Преди употреба бутилката трябва да се разклати, докато се получи хомогенна суспензия. При продължителна употреба НСПВС могат да причинят увреждане на стомашната лигавица, пептични язви, стомашно-чревно кървене.

Пациенти със захарен диабет приемат с повишено внимание - съдържа захар.

В случай на странични ефекти е необходимо да спрете приема на лекарството и да се консултирате с лекар.

Условия за съхранение на лекарството Ибуфен

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Срок на годност на лекарството Ибуфен

суспензия за перорално приложение 100 mg / 5 ml - 3 години.

суспензия за перорално приложение 100 mg / 5 ml портокал (и) - 3 години. Използвайте отворена бутилка в рамките на 6 месеца.

Не използвайте след срока на годност, отпечатан на опаковката.

Ибуфен: инструкция за употреба

Суспензия Ибуфен принадлежи към фармакологичната група лекарства, нестероидни противовъзпалителни лекарства. Има антипиретично, противовъзпалително, аналгетично действие и се използва в педиатрията при наличие на подходящи симптоми при различни патологии.

Форма на издаване и състав

Суспензия Ибуфен е течност с жълт цвят и оранжева миризма. След консумация може да остави леко усещане за парене в устата. След като престои дълго време, суспензията се разделя на горен течен слой и по-плътна утайка, след разклащане тя придобива хомогенна структура. Основната активна съставка е ибупрофен, съдържанието му в 5 ml суспензия е 100 mg.

Суспензия Ибуфен се съдържа в стъклена оранжева бутилка с обем 100 ml. Картонената кутия съдържа една бутилка от лекарството, специална мерна единица с градуирана скала и инструкции за употреба.

фармакологичен ефект

Основната активна съставка на суспензията Ибуфен ибупрофен принадлежи към фармакологичната група лекарства, нестероидни противовъзпалителни средства. Той инхибира превръщането на арахидоновата киселина в медиатори на възпалителната реакция на простагландини, като блокира ензима циклооксигеназа (СОХ 1 и 2). Чрез намаляване на нивото на простагландини във фокуса на възпалителната реакция, интензивността на болката, оток на тъканите и хиперемия (повишено кръвообращение) намалява. Антипиретичният ефект на лекарството се основава на намаляване на концентрацията на простагландини в центъра на терморегулацията на продълговатия мозък. Аналгетичният и антипиретичният ефект на суспензията на ибуфен се проявява по-рано и с по-ниска доза от лекарството, в сравнение с противовъзпалителния ефект.

След приема на суспензията на Ибуфен активното вещество се абсорбира бързо и почти напълно (повече от 80%) в кръвта от лумена на храносмилателния тракт. Антипиретичният ефект на лекарството се развива в рамките на 30 минути след приема на суспензията. Ибупрофенът се разпределя добре и равномерно във всички телесни тъкани. Той прониква през кръвно-мозъчната бариера в структурите на централната нервна система. Също така, активното вещество на лекарството прониква в тялото на развиващия се плод, когато се приема от бременна жена и в кърмата по време на кърмене. Ибупрофенът се метаболизира в черния дроб, неговите неактивни продукти на разпадане се екскретират главно с урината. Полуживотът (времето на елиминиране за половината от общата доза на лекарството) е 2,5 часа.

Показания за употреба

Суспензия Ибуфен е показан за употреба като антипиретично и аналгетично средство. Употребата на лекарството като антипиретично средство е показана за патологични състояния на тялото на детето, придружени от повишаване на телесната температура:

  • Простуда и ARVI (остри респираторни вирусни инфекции), включително грип и парагрип.
  • Детски бактериални и вирусни инфекциозни заболявания, придружени от треска - скарлатина, морбили, рубеола, епидпаротит (паротит).
  • Ангина (остър гноен фарингит) - възпаление на сливиците, често причинено от стрептококова или стафилококова инфекция.

Като средство за облекчаване на болката, суспензията Ibufen се използва при следните патологични състояния:

  • Зъбобол, болезнен процес на зъби.
  • Главоболие, включително мигрена (пароксизмално главоболие) с умерена тежест.
  • Невралгия - асептично (неинфекциозно) възпаление на периферните нерви, придружено от болка.
  • Болки в мускулите (миалгия) и ставите (артралгия), причинени от различни възпалителни реакции или дегенеративно-дистрофични процеси.
  • Болка след изгаряне, посттравматична или следоперативна болка с умерена интензивност.

Суспензия Ибуфен по време на приложението му намалява интензивността на проявите на възпалителната реакция, не влияе на причината за заболяването и неговото прогресиране.

Противопоказания за употреба

Употребата на суспензия Ibufen е противопоказана при редица патологични и физиологични състояния на тялото на детето, които включват:

  • Индивидуална непоносимост към ибупрофен (включително първична непоносимост към други лекарства от фармакологичната група, нестероидни противовъзпалителни средства) или помощни компоненти на лекарството.
  • Пептична язва на стомаха или дванадесетопръстника - лекарството намалява нивото на простагландини, които имат защитна функция в лигавицата на горната част на храносмилателния тракт.
  • Тежка чернодробна или бъбречна недостатъчност, при която метаболизмът или екскрецията на активното вещество на суспензията на ибуфен са нарушени.
  • Сърдечно-съдова недостатъчност.
  • Повишено системно кръвно налягане (артериална хипотония).
  • Патология на кръвосъсирващата система, която се характеризира с нарушения на нейната коагулация (хемофилия, коагулопатия, тромбоцитопенична пурпура, хеморагична диатеза).
  • Симптоматичен комплекс "аспиринова астма", който се характеризира с триада клинични прояви - непоносимост към ацетилсалицилова киселина (представител на нестероидни противовъзпалителни лекарства), полипоза на носната лигавица и бронхиална астма.
  • Недостиг в организма на ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа.
  • Бебета до 6 месеца или по-големи деца с тегло под 7 кг.

Преди да започнете да използвате суспензия Ibufen, важно е да се уверите, че няма противопоказания.

Начин на приложение и дозировка

Суспензия Ибуфен се приема през устата (перорално) след хранене. Дозировката зависи от възрастта:

  • Деца на възраст от шест месеца до 1 година - 2,5 ml (50 mg ибупрофен) 3 пъти на ден, не повече от 7,5 ml.
  • Деца на възраст от 1 до 3 години - 2,5 ml 3-4 пъти на ден, в зависимост от тежестта на болката, температурата или възпалителните промени. Не повече от 10 ml.
  • Деца на възраст от 3 до 6 години - 5 ml (100 mg ибупрофен) 3 пъти на ден, максималната доза през деня не трябва да надвишава 15 ml.
  • Деца на възраст от 6 до 9 години - 5 ml 4 пъти на ден, не повече от 20 ml на ден.
  • Деца на възраст от 9 до 12 години - 10 ml 3 пъти на ден, не повече от 30 ml суспензия при удари.
  • Деца на възраст над 12 години - 10 ml 4 пъти на ден (не повече от 20 ml на ден).

Обикновено суспензията се приема на всеки 6-8 часа през деня. Не превишавайте максимално допустимата дневна доза. За деца на възраст от 6 месеца до 1 година лекарството може да се използва само според указанията на лекар..

Странични ефекти

Приемът на суспензия Ibufen може да доведе до развитие на нежелани отрицателни реакции от различни органи и системи:

  • Храносмилателната система - гадене, придружено от повръщане, намален апетит до пълното му отсъствие (анорексия), поява на киселини (усещане за парене зад гръдната кост поради повишена киселинност на стомашния сок), болка в стомаха (горната част на корема или епигастриума), метеоризъм (подуване на корема) корема), диария, стомашно-чревно кървене от пептична язва в лигавицата на горната част на храносмилателния тракт.
  • Нервна система - замайване, развитие на главоболие, нарушения на съня с безсъние през нощта и сънливост през деня, тревожност, депресия, зрително увреждане под формата на двойно виждане (диплопия) или намалена тежест.
  • Кръвната система и червения костен мозък - анемия (анемия), тромбоцитопения (намаляване на броя на тромбоцитите в кръвта).
  • Сърдечно-съдова система - повишено кръвно налягане (артериална хипертония), тахикардия (повишена сърдечна честота), развитие на сърдечна недостатъчност.
  • Пикочна система - алергичен нефрит (специфично имунно възпаление на бъбречната тъкан), остра бъбречна недостатъчност, нефротичен синдром, придружен от тежък оток на подкожната тъкан, полиурия (увеличен дневен обем урина), цистит (възпаление на лигавицата на пикочния мехур).
  • Алергични реакции - кожен обрив, сърбеж, бронхоспастичен синдром (алергично стесняване на бронхите с развитие на задух), оток на Квинке (изразен тъканен оток с преобладаваща локализация в лицето и външните полови органи), изразени кожни реакции под формата на синдром на Лайел (токсична епидермална некролиза ), Стивънс-Джонсън (еритема мултиформен ексудативен). При тежки алергични реакции кръвното налягане намалява и се развива полиорганна недостатъчност (анафилактичен шок).

Появата на някакви симптоми на странични ефекти след началото на приема на суспензия на Ибуфен е основата за прекратяване на лечението.

специални инструкции

Преди да използвате суспензията Ibufen, трябва да прочетете инструкциите за лекарството. Има няколко конкретни насоки, които е важно да се вземат предвид, те включват:

  • Лекарството може да се използва изключително внимателно в случай на съпътстваща бъбречна, чернодробна или сърдечна недостатъчност със средна степен на функционално увреждане.
  • При продължителна употреба на суспензията Ibufen е важно периодично да се извършва лабораторно наблюдение на функционалното състояние на кръвта и червените мозъчни системи, както и на черния дроб и бъбреците.
  • Липсата на антипиретичен ефект в рамките на 2 дни или аналгетичен ефект на лекарството в рамките на 3 дни е основата за посещение на лекар.
  • Лекарството съдържа захар, която трябва да се вземе предвид при наличие на съпътстващ захарен диабет.
  • Не се препоръчва да се приема суспензия на ибуфен заедно с други лекарства от фармакологичната група нестероидни противовъзпалителни лекарства.
  • Основната употреба на лекарството включва симптоматично лечение на болка и треска при деца..

Във аптечната верига суспензията на Ибуфен се отпуска без лекарско предписание. Ако се съмнявате, въпроси относно употребата на лекарството, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

Предозиране

Значителното превишаване на препоръчителната за възрастта терапевтична доза на суспензията Ibufen води до развитие на коремна болка, гадене, повръщане, главоболие, шум в ушите, сънливост, кървене с различна локализация и интензивност. В този случай се извършва стомашна и чревна промивка, прием на активен въглен или други чревни сорбенти, както и симптоматична терапия. Няма специфичен антидот за ибупрофен.

Аналози на ибуфен

Подобни по отношение на активното вещество, неговата концентрация и терапевтичен ефект за суспензията на Ибуфен са препаратите на Ибупрофен под формата на суспензия, Нурофен за деца, Адвил.

Условия за съхранение

Срокът на годност на суспензията Ibufen е 3 години от датата на производство. Лекарството трябва да се съхранява на тъмно място, недостъпно за деца при температура на въздуха от +15 до + 25 ° С.

Средна цена на ибуфен

Средната цена на една бутилка суспензия на ибуфен в аптеките в Москва варира между 74-86 рубли.

Ибуфен®

Инструкции

  • Руски
  • қazaқsha

Търговско наименование

IBUFEN®

Международно непатентно наименование

Доза от

Перорална суспензия, 100 mg / 5 ml 100 ml

Състав

100 ml суспензия съдържа

активно вещество - ибупрофен 2,0 g,

помощни вещества: хипромелоза, ксантанова смола, глицерин, натриев бензоат, течност от малтитол, натриев цитрат дихидрат, лимонена киселина монохидрат, натриев захаринат, натриев хлорид, аромат на малина, пречистена вода.

Описание

Хомогенна суспензия от бял или почти бял цвят с малинова миризма.

Фармакотерапевтична група

Противовъзпалителни и антиревматични лекарства. Нестероидни противовъзпалителни лекарства. Производни на пропионова киселина. Ибупрофен

ATX код M01AE01

Фармакологични свойства

Фармакокинетика

Когато се приема през устата, повече от 80% от ибупрофен се абсорбира от стомашно-чревния тракт, достигайки максимална плазмена концентрация след 1 час.

Приемът на храна забавя абсорбцията на ибупрофен, но не намалява неговата бионаличност. Когато ибупрофен се приема като суспензия от деца в доза от 10 mg / kg, максималната му концентрация в кръвта е 55 μg / ml. Когато се приема с храна, ибупрофен се абсорбира по-бавно: (t max), докато е с 30-60 минути по-дълго, отколкото когато се приема на гладно и е 1,5-3 часа.

Ибупрофенът се свързва с протеините в кръвната плазма с повече от 99%. Основните протеини, които свързват лекарството, са албуминът. Обемът на разпределение на ибупрофен при възрастни е около 0,12 l / kg телесно тегло, а при деца с повишена телесна температура под 11-годишна възраст е по-висок и е около 0,2 l / kg телесно тегло. Високата степен на свързване с протеините ограничава скоростта на проникване на ибупрофен в синовиалната и цереброспиналната течност. Следователно ибупрофенът бавно прониква в синовиалната течност, поддържайки терапевтичната концентрация в нея за дълго време..

Метаболизъм Лекарството се биотрансформира главно в черния дроб. Екскреция 70-90% от приетата доза се екскретира с урината под формата на метаболити и продукти от тяхното конюгиране с глюкуронова киселина.

Останалата част от дозата се екскретира с изпражненията непроменена, а също и под формата на метаболити. Лекарството не се натрупва в организма.

Фармакодинамика

Ибупрофенът е производно на пропионова киселина с антипиретично, аналгетично и противовъзпалително действие.

Механизмът на действие на ибупрофен се дължи предимно на потискането на биосинтеза на простагландини чрез намаляване на активността на циклооксигеназа (COX), ензим, който регулира превръщането на арахидоновата киселина в простагландини, простациклин и тромбоксан. В същото време, в резултат на необратимо инхибиране на циклооксигеназния път на метаболизма на арахидоновата киселина, образуването на простагландини намалява. Намаляването на концентрацията на простагландини в мястото на възпаление се придружава от намаляване на образуването на брадикинин, ендогенни пирогени, други биологично активни вещества, кислородни радикали и азотен оксид. Всичко това води до намаляване на активността на възпалителния процес (противовъзпалителен ефект на ибупрофен) и е придружено от намаляване на приемането на болка (аналгетичен ефект). Намаляването на концентрацията на простагландини в цереброспиналната течност води до нормализиране на телесната температура (антипиретичен ефект). Ефектът за понижаване на температурата започва след 30 минути. след поглъщане, максималният му ефект се появява след 3 часа.

Показания за употреба

Повишена телесна температура от различен произход с:

остри респираторни вирусни инфекции

детски инфекции, придружени от увеличение

Болков синдром от различен произход с лека до умерена интензивност с:

зъбобол, болезнено проникване на зъбите

главоболие, мигрена

болка в мускулите, ставите поради наранявания на опорно-двигателния апарат

болка в ухото с възпаление на средното ухо.

Начин на приложение и дозировка

За перорално приложение.

5 ml суспензия съдържа 100 mg ибупрофен.

Разклатете преди употреба, докато се получи хомогенна суспензия..

Лекарството се приема след хранене, с много течност.

За точно дозиране на суспензията, дозатор (лъжица или спринцовка) е прикрепен към бутилката.

Дозата се определя в зависимост от възрастта и телесното тегло на детето..

Дневната доза на суспензията на лекарството Ibufen® е 20-30 mg / kg телесно тегло. Лекарството се предписва в единични дози съгласно схемата по-долу:

Бебета от 3 до 6 месеца (5-7,6 кг): 3 пъти по 2,5 ml на ден (което съответства на 150 mg ибупрофен / ден).

Бебета от 6 до 12 месеца (7,7-9 kg): от 3 до 4 пъти по 2,5 ml на ден (което съответства на 150-200 mg ибупрофен / ден).

Деца от 1 година до 3 години (10-15 kg): 3 пъти по 5 ml на ден (което съответства на 300 mg ибупрофен / ден).

Деца от 4 до 6 години (16-20 kg): 3 пъти по 7,5 ml на ден (което съответства на 450 mg ибупрофен / ден).

Деца от 7 до 9 години (21-29 кг): 3 пъти по 10 ml на ден (което съответства на 600 mg ибупрофен / ден).

Деца от 10 до 12 години (30-40 кг): 3 пъти по 15 ml на ден (което съответства на 900 mg ибупрофен / ден).

Не превишавайте препоръчаната доза.

Лекарството е предназначено за симптоматично лечение.

Не повече от 3 дни като антипиретик

Не повече от 5 дни като упойка.

Дозите на лекарството се използват на интервали от 6 - 8 часа (или, ако е необходимо, се спазва поне 4-часов интервал между дозите). За деца под 6-месечна възраст лекарството трябва да се прилага само след медицински съвет и назначаването на лекарството от лекар.

Ако симптомите продължават или се влошават при деца на възраст от 3 до 5 месеца след приема на лекарството в рамките на 24 часа, трябва да посетите Вашия лекар. Ако, докато приемате лекарството при дете от 6 месеца до 12 години, симптомите продължават повече от 3 дни, трябва да се консултирате с лекар.

Не превишавайте препоръчаната доза от лекарството.

Лекарството е предназначено за симптоматично лечение. Ако симптомите продължават или се влошават или се появят нови симптоми, потърсете медицинска помощ.

Повишена телесна температура след ваксинация

2,5 ml суспензия се инжектира веднъж, ако е необходимо, дозата може да се повтори след 6 часа. Не въвеждайте повече от две дози от 2,5 ml суспензия в рамките на 24 часа. Ако усетите тези симптоми, трябва да се консултирате с лекар..

Инструкции за употреба на дозатора на спринцовката

1. Развийте капачката от бутилката (натиснете, натискайки надолу и завъртете обратно на часовниковата стрелка).

2. Натиснете дозатора силно в отвора на гърлото на бутилката.

3. Разклатете енергично съдържанието на бутилката.

4. За да напълните дозатора, бутилката трябва да се обърне с главата надолу и след това внимателно преместете буталото на дозатора, изсипете съдържанието, докато се достигне желаната маркировка на кантара.

5. обърнете бутилката в първоначалното й положение и извадете дозатора от нея, внимателно я развийте.

6. Поставете върха на пипетата в устата на детето и след това, бавно натискайки буталото, инжектирайте съдържанието на пипетата.

7. След употреба бутилката трябва да се затвори чрез завинтване на капачката, а дозаторът да се изплакне с вода и да се изсуши.

Странични ефекти и реакции

алергични реакции с кожен обрив и сърбеж

коремна болка, гадене, диспепсия

- повръщане, метеоризъм, диария, запек

главоболие, замаяност, безсъние, възбуда, раздразнителност, чувство на умора

тежки реакции на свръхчувствителност: оток на лицето, езика и ларинкса, задух, тахикардия, артериална хипотония (анафилаксия, оток на Квинке или тежък шок)

бронхиална астма, обостряне на бронхиална астма и бронхоспазъм

пептична язва, перфорация на язва или кървене от стомашно-чревния тракт, мелена, повръщане на кръв (понякога фатално, особено при пациенти в напреднала възраст), улцерозен стоматит, гастрит, обостряне на улцерозен колит и болест на Crohn

хематопоетични нарушения (анемия, левкопения, тромбоцитопения, панцитопения, агранулоцитоза)

появата на оток, артериална хипертония, сърдечна недостатъчност във връзка с употребата на лекарства от групата на НСПВС

остра бъбречна недостатъчност, папилонекроза (особено при продължителна употреба), свързана с повишаване на серумната урея и оток

чернодробна дисфункция, особено при продължителна употреба

възможно развитие на тежки форми на кожни реакции като булозни реакции, включително мултиформен еритем, токсична епидермална некролиза, синдром на Stevens-Johnson

симптоми на асептичен менингит: скованост на врата, главоболие, гадене, повръщане, повишена температура или дезориентация, особено при пациенти с предшестващи автоимунни нарушения (системен лупус еритематозус, смесено заболяване на съединителната тъкан)

психотични реакции, депресия

Ако се появят нежелани реакции, прекратете употребата на лекарството..

Противопоказания

свръхчувствителност към ибупрофен или други компоненти на лекарството, както и към други нестероидни противовъзпалителни лекарства

бронхиална астма, уртикария, ринит, провокирани от приема на ацетилсалицилова киселина (салицилати) или други НСПВС

едновременна употреба на други НСПВС, включително специфични инхибитори на циклооксигеназа-2

язвена лезия на стомашно-чревния тракт (пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника, улцерозен колит)

анамнеза за стомашно-чревно кървене или перфорация, свързани с терапия с НСПВС

кръвни заболявания (склонност към кървене, хемофилия, хипокоагулация)

тежко бъбречно или чернодробно увреждане

тежка сърдечна недостатъчност

III триместър на бременността

детска възраст до 3 месеца

Лекарствени взаимодействия

Ибуфен® (както и други лекарства от групата на НСПВС) не трябва да се използва едновременно със следните лекарства:

- ацетилсалицилова киселина, други НСПВС и кортикостероиди: рискът от странични ефекти от страна на стомашно-чревния тракт се увеличава

Трябва да се внимава, когато се използва едновременно със следните лекарства:

- антихипертензивни лекарства и диуретици: тъй като едновременната употреба с НСПВС намалява тяхната ефективност

- антитромботични лекарства: НСПВС могат да засилят ефекта на лекарствата, които намаляват съсирването на кръвта

- литий, метотрексат, дигоксин и фенитоин: НСПВС могат да увеличат плазмената концентрация на тези лекарства (препоръчва се периодично проследяване в серума)

- зидовудин: възможно е да се увеличи времето на кървене, когато се използва с ибупрофен

- антитромбоцитни лекарства и селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин (SSRIs): има повишен риск от стомашно-чревно кървене

- мифепристон: НСПВС не трябва да се използват в рамките на 8-12 дни след прием на мифепристон, тъй като НСПВС могат да отслабят неговия ефект

- такролимус, циклоспорин: рискът от нефротоксично действие се увеличава с едновременната употреба на ибупрофен с тези лекарства

- хинолонови антибиотици: пациентите, приемащи комбинация от НСПВС и хинолони, могат да бъдат изложени на риск от гърчове

- калий-съхраняващи диуретици: едновременната употреба с ибупрофен може да доведе до развитие на хиперкалиемия

- пробенецид, сулфинпиразон: тези лекарства могат да инхибират елиминирането на ибупрофен

специални инструкции

Бъдете внимателни при лица с бъбречно увреждане, циркулаторна недостатъчност или чернодробна дисфункция.

Лица с бронхиална астма или симптоми на алергични реакции към ацетилсалицилова киселина, както и тези, които приемат други лекарства (особено антихипертензивни, диуретични, кардиотропни и психотропни лекарства), употребата на лекарството е допустима само ако се полагат големи грижи.

При употребата на ибупрофен са отбелязани единични случаи на токсична амблиопия.

Като се има предвид възможността за поява на нарушения от страна на храносмилателната система, е необходимо да се избягва едновременната употреба на ибупрофен с вещества или лекарства, които имат улцерогенен ефект (включително ацетилсалицилова киселина, кортикостероиди).

Стомашно-чревно кървене, образуване на язва и перфорация.

Кървене от стомашно-чревния тракт, улцерация или перфорация, които в някои случаи завършват със смърт, са отбелязани след употребата на всички НСПВС във всеки период на лечение със или без предварителни симптоми или епизоди на кървене от стомашно-чревния тракт (включително улцерозен колит, болест на Crohn). Рискът от кървене от стомашно-чревния тракт, язва или перфорация се увеличава с увеличаване на дозите НСПВС при пациенти с анамнеза за язвена болест, особено усложнена от кървене или перфорация, както и при възрастни хора.

В случай на кървене от стомашно-чревния тракт или експресия, трябва незабавно да спрете приема на лекарството.

Пациенти с анамнеза за заболявания на стомашно-чревния тракт, особено възрастни хора, трябва да бъдат предупредени за необходимостта да информират лекаря за всички атипични стомашно-чревни симптоми (особено кървене), особено в началото на лечението. Тези пациенти трябва да приемат минималната ефективна доза от лекарството..

Трябва да се внимава при употребата на лекарството при пациенти, които едновременно приемат други лекарства, които могат да увеличат риска от стомашно-чревни смущения или кървене, като кортикостероиди, антикоагуланти като варфарин, селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин или антитромбоцитни средства (като ацетилсалицилова киселина). ).

Нарушения на сърдечно-съдовата система и мозъчното кръвообращение

Пациенти с анамнеза за хипертония и / или сърдечна недостатъчност с лека до умерена тежест се нуждаят от наблюдение и консултация, тъй като по време на лечението на НСПВС може да има задържане на течности, високо кръвно налягане и оток.

Според резултатите от клинични проучвания и епидемиологични данни, употребата на ибупрофен, особено във високи дози (2400 mg дневно) и продължително време, може да бъде придружена от повишен риск от артериална тромбоза (например инфаркт на миокарда или инсулт). Като цяло епидемиологичните проучвания показват, че ниските дози ибупрофен (напр. Под 1200 mg / ден) не повишават риска от инфаркт на миокарда.

Във връзка с употребата на НСПВС са описани много редки случаи на тежки кожни реакции (понякога фатални), например ексфолиативен дерматит, синдром на Stevens-Johnson и токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell). Очевидно пациентите са изложени на най-голям риск от развитие на кожни реакции през началния период на терапията, тъй като в повечето случаи тези реакции се развиват през първия месец от лечението. При първите признаци на кожен обрив, лезии на устната лигавица или други симптоми на свръхчувствителност, лекарството трябва да бъде прекратено.

В изключителни случаи варицелата може да причини сериозни инфекциозни усложнения от кожата и меките тъкани. Понастоящем не може да се изключи ролята на НСПВС при лечението на такива инфекции. Поради това се препоръчва да се избягва употребата на ибупрофен при едра шарка..

В същото време продължителната употреба на различни аналгетични лекарства може да доведе до увреждане на бъбреците с риск от развитие на бъбречна недостатъчност (аналгетична нефропатия).

Когато се използва ибупрофен, има единични случаи на токсична амблиопия, поради което лекарят трябва да бъде информиран за всички зрителни увреждания.

Децата и юношите с дехидратация са изложени на риск от бъбречна недостатъчност.

Това лекарство съдържа течен малтитол. При пациенти с наследствена непоносимост към фруктоза (рядко генетично заболяване), това лекарство не трябва да се използва.

Бременност и период на кърмене

Няма изчерпателна информация относно безопасността на употребата на ибупрофен при жени по време на бременност. Тъй като ефектът от инхибирането на синтеза на простагландин върху човешкия плод остава неизвестен, не се препоръчва употребата на ибупрофен през първия и втория триместър на бременността.

Употребата на ибупрофен през третия триместър на бременността е противопоказана, тъй като допринася за преждевременното затваряне на артериалния канал и може да причини белодробна хипертония при новороденото, лекарството също така потиска контрактилната активност на матката, което забавя началото на раждането и удължава раждането, а също така увеличава риска от кървене при майката и детето

Ибупрофенът и неговите метаболити преминават в кърмата в много ниски концентрации. Тъй като досега няма съобщения за отрицателни ефекти върху новородените бебета, при краткосрочна употреба на лекарството няма нужда да се спира кърменето.

Има съобщения, че употребата на лекарства, които инхибират синтеза на циклооксигеназа / простагландин, може да повлияе на овулацията и по този начин да повлияе неблагоприятно на репродуктивния капацитет на жените. Този ефект спира след спиране на лекарството..

НСПВС могат да маскират симптомите на инфекция и треска.

Характеристики на ефекта на лекарството върху способността за шофиране или потенциално опасни механизми

Когато приемате Ibufen®, може да се появи замайване, което трябва да се има предвид при шофиране и обслужване на движещи се машини..

Предозиране

Симптоми: нарушения на нервната система като главоболие, световъртеж, замаяност и загуба на съзнание (с миоклонични припадъци при деца), коремна болка, гадене и повръщане. Възможно развитие на стомашно-чревно кървене, функционални нарушения на черния дроб и бъбреците, намаляване на кръвното налягане, респираторна депресия и цианоза.

Лечение: извършва се стомашна промивка, последвана от прием на адсорбенти. При необходимост се извършва симптоматична терапия. Няма специфичен антидот.

Форма за освобождаване и опаковка

100 ml от лекарството в PET бутилки с адаптер, запечатани с полиетиленова винтова капачка с предпазен пръстен и защитена от деца система.

Към всяка бутилка е прикрепен етикет.

1 бутилка с дозатор за спринцовка и одобрени инструкции за медицинска употреба на държавата и руския език се поставят в картонена кутия.

Условия за съхранение

Съхранявайте при температура не по-висока от 25 ° C. Да се ​​съхранява в оригинална опаковка. Дръжте бутилката плътно затворена.

Да се ​​пази извън обсега на деца!

Период на съхранение

След първото отваряне на опаковката бутилката трябва да се използва

в рамките на 6 месеца.

Не използвайте след срока на годност, отпечатан на опаковката.

Условия за отпускане от аптеките

Име и държава на организацията - производител

Medana Pharma AO, Полша

Име и държава на собственика на разрешението за търговия

АД "Химфарм", Република Казахстан

Име и държава на организацията - опаковчик

Medana Pharma AO, Полша

Адресът на организацията, която приема претенции от потребители за качеството на продуктите (стоките) на територията на Република Казахстан

АД "Химфарм", Шымкент, Република Казахстан,

Arthronosos

Лакът